T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


  Önemli Linkler                 


 Batman Haritası              
Büyük Harita İçin Tıklayınız

Batman OSB Bilgiler        


Hava Limanı Uçuş Bilgileri 
 
                     


Bulunduğunuz Yer: Haber Arşivi

 Valimiz STK ve Meslek Odası Temsilcileri İle İftarda Bir Araya Geldi
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

VALİMİZ STK VE MESLEK ODASI TEMSİLCİLERİ İLE İFTARDA BİR ARAYA GELDİ

Valimiz Yılmaz Arslan, Batman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BATSO) ilimizde yaşayan mülteciler yararına düzenlediği iftar yemeğine katılarak, sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Laviva Cafe’de düzenlenen iftar yemeğine çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi katıldı.

İftar yemeğinin ardından Suriyeli ve Afgan mültecilere yardım amaçlı toplantı düzenlendi.

Toplantıya; Valimizin yanı sıra Vali Yardımcımız Mustafa Adil Tekeli, BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, BATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜMSİAD, MÜSİAD, TMMOB, Umut Der, Ticaret Borsası, Mimarlar Odası, Tabipler Odası, Emekliler Derneği, Siyasi parti temsilcileri, diğer STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yapılan toplantının önemli olduğunu ve böyle bir konuda kurumların birleşerek ortak karar almasının çok anlamlı olduğunu söyleyen Valimiz, her kurumun konuyla ilgili fikirlerini paylaşmasını istedi.

İftarın ardından başlayan toplantıda ilk olarak konuşan Valimiz, Afgan ve Suriyeli sığınmacılara devlet olarak yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi.

“BATMAN’DA MÜLTECİLER İÇİN 1 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE PARA HARCANDI”

Valimiz Devlet olarak mülteciler için yapılan yardımlara dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Afgan uyruklu olup bir şekilde ilimize gelen kişilere öncelikle Emniyet Müdürlüğümüzden geçici ikamet izni alınması gerekiyor. Geçici ikamet izni alınan Afganlara Nüfus idaremizden geçici TC Kimlik Numarası veriyoruz. Bu numarayı verdiğimiz kişiyi de normal Sosyal Yardımlaşma Vakfı sistemimize kaydediyoruz. Bu süreci tamamlayan bir Afgan, aynen kendi vatandaşlarımız gibi sosyal yardımlaşma imkanlarının tamamından faydalanıyor. Eylül 2012 tarihinden bugüne kadar 278 Afgan ailenin (ki bunlar toplamda 1058 kişi yapıyor) kayıt işlemlerini yapmışız ve bunlara Sosyal Yardımlaşma Vakfı olarak 388 Bin TL’lik ayni ve nakdi yardım yapmışız. Afganlarla ilgili sadece sağlık ile ilgili bir sıkıntımız var. Afganlılar bizim acil birimlerimizden hizmet alabiliyorlar ancak normal polikliniklere gittiklerinde muayene ücretlerini ödemeleri gerekiyor. Bu sorunu çözmek içinde yazışmalarımızı yaptık, cevap bekliyoruz. Çünkü bu vatandaşlarımızın sağlık sorunlarını kendilerinin gidermesi zor.

Suriyelilerle ilgili de şunları söyleyebilirim. Geçen yıl ülkemize yoğun bir şekilde Suriyeli mülteci akını oldu. İlimize de çok sayıda Suriyeli sığınmacı geldi. Suriyeliler ile ilgili işlemlerimiz İl Afet Müdürlüğü'nce yürütülmektedir. Bugüne kadar 1.227 Suriyeli aile tespit ettik. Bunların toplam bizde kayıtlı nüfusu 4.886 kişi. Şu an halen 900 aile ilimizde yaşıyor. Bu 900 aileye değişik zamanlarda çeşitli ihtiyaçları (halı, battaniye, gıda malzemeleri) konusunda yardımlar yapıyoruz. Bunun yanında Afganlardan farklı olarak tüm sağlık giderlerini de karşılıyoruz. Dolayısıyla bu güne kadar Suriyeli sığınmacılar için yaklaşık 640 Bin TL para harcanmıştır." dedi.

 “SIĞINMACILARIN DİLENMESİ İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK”

Daha önce sığınmacılara ortak barınma yeri temin etme konusunda girişimde bulunduklarını ifade eden Valimiz, "Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nu hazırlamıştık. Ancak Suriyeli sığınmacılar burada ikamet etmek istemedikleri için bu konuda bir gelişme sağlayamadık. Bunlara rağmen tabii ki sıkıntılar ve ihtiyaçlar yok değil. Biz elimizden geldiğince dikkat ediyoruz ancak bunun asıl sıkıntısını mahalle aralarında ve caddelerde Batmanlılar yaşıyor. Biz bu konu ile ilgili daha önce duyurular yaptık. Suriyeliler yada Afganların ilimizde dilenmesi için hiçbir neden olmadığını düşünüyoruz.  Dolayısıyla bunların işlerlerine ya da evlere gidip dilenmeleri durumunda bunlara bu şekilde yardım edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak komşunuz ise çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Zaten Batman halkı bu konuda yardımlarını esirgemiyor. Küçük çocukların ve kadınların kullanılarak dilencilik yaptırılmasına izin vermeyelim ve yardım yapmak suretiyle bunu teşvik etmeyelim. Gerçekten ihtiyaç sahibi olduğuna inandığınız bir aileye rastlarsanız, Afgan ise Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na, Suriyeli ise İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne başvurabilirsiniz. Yada en yakın karakola bunları bildirebilirsiniz. Biz bunlara bir şekilde yardım ediyoruz." şeklinde konuştu.

Bu tür konularda STK'ların da organize olup devletin yapacağı yardımlara destek olması gerektiğini ifade eden Valimiz, "Özellikle ilimizdeki sivil toplum örgütlerinin ve meslek kuruluşlarının, sanayi ve ticaret odamızın öncülüğünde yapılacak yardımları koordine etmeye yönelik bir çalışma yürütmesini biz çok arzu ediyoruz. Çünkü her şeyin devlet eliyle, devlet kurumlarıyla tam anlamıyla çözülmesi her zaman mümkün olmuyor. Mümkün olsa bile toplumda yardımlaşmanın dayanışmanın gelişmesi anlamında sivil bir inisiyatifin oluşması çok önemlidir. Bu anlamda daha önceden oluşturulan gıda bankasının da buna dahil olmasının yada geliştirilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum." dedi.

Bu yardımları yaparken kendi vatandaşlarımızın ihmal edilmediğine de vurgu yapan Valimiz, " Valiliğimize bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) 2012 yılında 56.299 aileye 47 Milyon 41 Bin TL yardım yaparken, 2013 yılının sadece ilk 6 ayında 42.571 aileye 26 Milyon 314 Bin TL yardım yapmıştır." Dedi

Toplantı sonunda STK'lar mülteciler için yapmayı planladıkları yardımlar hakkında bilgi verdi. STK temsilcileri, Afgan ve Suriyeli sığınmacılar için toplamda 112 bin lira para yardımı ve 600 koli gıda paketi dağıtılacağı ifade ettiler.

 

/482/DSC_0102  /482/DSC_0107  /482/DSC_0111  

 

 

 


Bu içerik toplam 287.353 kez gösterildi, Site toplam 1.164.289 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 514 kişi geziyor.Vali Yılmaz ARSLAN

Haber ve Duyurular
    
 
  Saat ve Tarih               
  Hava Durumu             

+27
+36°
+18°
Batman
Pazartesi, 01
Salı   +36° +18°
Çarşamba   +34° +16°
Perşembe   +31° +16°
Cuma   +32° +15°
Cumartesi   +30° +14°
Pazar   +28° +12°
  Hızlı Erişim Linkleri     

 


  Antik Kent Hasankeyf  

  Twitter Sayfamız         


  Facebook Sayfamız      
T.C. Batman Valiliği Resmi İnternet Sitesi © 2012